بذر گندم میهنی که روسیه و اوکراین بر سر صادرات آن دعوا افتادند

حمله روسیه به اوکراین تهدیدی برای قطع برخی از محموله‌های بین‌المللی گندم، افزایش کمبود و افزایش قیمت یک محصول حیاتی در شرایطی است که اختلالات زنجیره تامین باعث افزایش هزینه‌های مواد غذایی شده است.

معاملات آتی بذر گندم میهن در هیئت تجارت شیکاگو در روز پنجشنبه 5.43 درصد افزایش یافت که از رشد سایر کالاها مانند ذرت و روغن سویا پیشی گرفت.

روسیه و اوکراین با هم بیش از یک چهارم گندم جهان را صادر می کنند و میلیاردها نفر را در قالب نان، ماکارونی و غذاهای بسته بندی شده تغذیه می کنند. این کشورها همچنین تامین کنندگان کلیدی جو، روغن تخمه آفتابگردان و ذرت و سایر محصولات هستند.

در روزهای اخیر، قیمت کالاهای کشاورزی به شدت در نوسان بوده است زیرا تنش‌ها در اطراف دریای سیاه تهدیدی برای مختل کردن محموله‌های جهانی گندم، ذرت و روغن نباتی است.

به گفته تحلیلگران، اختلالات و افزایش قیمت برای این کالاها و همچنین هزینه سوخت و کود، نهاده های مهم برای کشاورزان  می تواند بازارهای جهانی مواد غذایی را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد و ثبات اجتماعی را تهدید کند.

بذر

قیمت مواد غذایی در سراسر جهان در نتیجه اختلالات حمل و نقل مرتبط با بیماری همه گیر، افزایش هزینه برای کشاورزان و آب و هوای نامساعد افزایش یافته است و گندم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بر اساس داده های صندوق بین المللی پول، بین آوریل 2020 و دسامبر 2021، قیمت گندم 80 درصد افزایش یافته است. این با افزایش هزینه های ذرت و بالاتر از افزایش برای دانه های سویا یا قهوه بود.

دیوید لابورد، محقق ارشد موسسه تحقیقات سیاست بین‌المللی غذایی، گفت که این بحران «احتمالاً تأثیر فوری بر ثبات بازار جهانی گندم خواهد داشت». اما او گفت که آزمایش واقعی برای عرضه جهانی غذا در چهار ماه آینده خواهد بود، زمانی که برداشت بعدی گندم آغاز شود.

او گفت: «تا آن زمان، اگر کشاورزان نتوانند به دلیل عملیات نظامی پایدار برداشت کنند، یا تأسیسات بندری و راه‌آهن آسیب دیده باشد، وضعیت به‌ویژه تیره‌تر خواهد شد». بسیاری از کشورهای آفریقای شمالی و خاورمیانه به ویژه به گندم اوکراین و روسیه وابسته هستند و احتمالاً آسیب جدی خواهند دید.»

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.